Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében a lakásbérleti piaccal foglalkoztunk, szerdán ugyanis kihirdetik a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, így az év legaktívabb időszaka veszi kezdetét a lakáspiac ezen szegmensében. A témáról Soóki-Tóth Gábort, az Otthon Centrum elemzési vezetőjét kérdeztük. Az adás második részében a hazai turizmusról volt szó, a piac nyárközepi trendjeivel, valamint a piaci várakozásokkal kapcsolatban Kelemen Lili, a Szállás.hu szóvivője volt a vendégünk.
Szilveszterkor a belföldi utazók körében Eger, Gyula, Szeged, Budapest és Pécs a legkeresettebb úti cél - ismertette foglalási adatai alapján a Szallas.hu az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
Októberre megszépültek a nyárig szenvedő idegenforgalom számai Magyarországon. Míg a főszezonban a turisztikai szálláshelyek forgalma összességében kissé gyengébb volt, mint egy évvel korábban, szeptember-októberben egyértelmű javulás figyelhető meg az adatokban.
Beköszöntött az ősz, ezzel végleg vége a balatoni szezonnak. De vajon miért csak nyáron van jelentős turizmus a Balatonnál? Mi kéne ahhoz, hogy egész évben, de legalábbis ne csak öt hétig tartson a főszezon, és milyen volt a 2023-as nyár? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztünk két vendéglátóipari szakembert, Flesch Tamást, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnökét, valamint Nagy Attilát, a fövenyesi Kalóz Strandbisztró társtulajdonosát a Checklist szombati különkiadásában.
2023 augusztusában a turisztikai szálláshelyeken 6,7 millió vendégéjszakát töltött el 2,3 millió vendég. A vendégéjszakák száma 0,8%-kal magasabb, a vendégeké 3,8%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál - derül ki a KSH adataiból.
Júliusban a nyaralási főszezonban a turisztikai szálláshelyeken az előző évhez viszonyítva 3,6%-kal kevesebb vendég 8,4%-kal kevesebb vendégéjszakát töltött el. A külföldiek száma viszont 19%-kal nőtt, ők 13%-kal több vendégéjszakát töltöttek Magyarországon. A balatoni térség adatai visszaigazolják az országos tendenciát.
Franciaország továbbra is a világ elsőszámú turisztikai célpontja, s az idei nyári szezon az infláció és az áremelkedések ellenére sikeresebb, mint a tavalyi, bár kompromisszumokra késztették a hazai turistákat - közölte a francia kormány.
A tavaly őszi vészkamatemelést követően nyárra igencsak megerősödött a forint, az infláció ugyanakkor továbbra is extrém magas maradt. E két hatás eredményeként pedig sokat romlott a belföldi utazások ár-érték aránya, ha külföldi nyaralásokkal vetjük össze őket.
Idén az első negyedévben tovább csökkenhetett a magyar gazdaság teljesítménye, ezzel három negyedévre nyújtva recessziós időszakát. A Portfolio által megkérdezett elemzők szerint ugyanakkor ezzel véget is érhetett a vesszőfutás, és újra növekedési pályára állhat a gazdaság. Ám az idei GDP-növekedés még így is szerény lesz, a szakértői konszenzus szerint mindössze 0,5%-os.
2023 februárjában a magyarok 13%-kal kevesebb vendégéjszakát töltöttek belföldi kereskedelmi szálláshelyeken, mint egy évvel korábban. A külföldiek által idehaza eltöltött vendégéjszakák száma viszont 17%-kal növekedett. Igaz, ez csak a fővárosi számokat javította, vidéken egyértelmű csökkenés látszik.
Az országosan tapasztalható áremelkedések a Balatont sem kerülik el. A Pénzcentrum szerint ugyan jó szezonra számítanak az ország legnagyobb nyári üdülőhelyén, de előre láthatóan átlagosan nagyjából 18%-kal fog emelkedni a szállások ára, de lesz olyan hely, ahol ez a emelkedés a harminc, vagy akár a negyven százalékot is elérheti.
Sokan kezdték már el tervezni a nyaralásukat, ráadásul közelednek a munkaszüneti napokkal járó tavaszi ünnepek is. De hova menjünk nyaralni, hétvégézni 2023-ban Magyarországon? Milyen izgalmas desztinációk vannak a Balaton mellett/helyett? A Portfolio Heti podcastjében ezekről is kérdeztük Bódis Gábor turizmus-stratégiai szekértőt, a Budapesti Metropolitan Egyetem Turizmus Intézetének oktatóját.
2022 decemberében a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek száma 28, a vendégéjszakáké 22%-kal emelkedett 2021 decemberéhez viszonyítva, az év egészét tekintve pedig 45%-kal ugrott az eltöltött vendégéjszakák száma, ezen belül a belföldiek által eltöltött éjszakák száma 18%-kal, a külföldieké 106%-kal ugrott – derült ki a KSH adataiból. Közben a megugrott rezsiárak miatt még több szálloda és panzió zárt be az év végére, és részben ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a szálláshelyek árai látványosan emelkedtek, így a szálláshelyek árbevétele decemberben 58%-kal, az év egészét tekintve pedig 69%-kal szárnyalt.
A belföldi turizmus kis mértékű visszaesésére és a külföldi vendégek számának stagnálására számít az új évben a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, Flesch Tamás – írja az InfoStart.
Szeptember elsejétől szünetel a Csokonyavisontai Gyógy- és Strandfürdő működése - közölte Harasztia Attila, a település polgármestere a Barcs Médiával.
Tavaly számos rekord született a belföldi turizmusban, idén a Szallas.hu szakértői legalább a járványt megelőző 2019-es évhez hasonló, azaz 120-130 milliárd forint bruttó szobaárbevételre számítanak. Az online szállásfoglaló előrejelzése szerint ezt a növekedést elsősorban nem a foglalások számának gyarapodása, hanem a három éve tartó áremelkedés idézi elő.
Egy százalékkal nőtt tavaly a globális PC-piac.
Minden töredék fok intenzívebb viharokat, hosszabb aszályokat és halálosabb hőhullámokat szabadít el.
Hírfolyamunk az ukrajnai háborúról percről percre.
A kancellár megtorpedózott egy 3 milliárd eurós katonai csomagot.
Legtovább az északkeleti tájakon eshet egyre inkább a havas eső, hó.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.